Nápověda
Témata
1. Přihlášení a. Registrace b. Přihlášení 2. Hlavní stránka a. Informace a navigace b. Obsahová část 3. Adobe Reader a. Základní popis b. Otevření souboru c. Práce s dokumentem d. Přiblížení a oddálení e. Vyhledávání f. Práce s vrstvami
Adobe Reader
Program Adobe Reader je produkt společnosti Adobe Systems Incorporated (http://www.adobe.cz/). Aplikace je volně šiřitelná a slouží pouze pro prohlížení souborů PDF.
Základní popis
Důležité: Jednotlivé verze programu Adobe Reader se mohou od sebe v detailech lišit. Tento popis se vztahuje k verzi 8. Novější verze mohou mít jiné rozložení nástrojových lišt, nové nástroje pro práci s dokumentem či pozměněná dialogová okna (okno vyhledávání apod.).
Při spuštění vypadá okno aplikace takto:
Adobe Reader 8
V hlavních nabídkách jsou položky pro práci s dokumentem a nastavení programu. Některé z těchto položek se dají zpřístupnit na nástrojové liště, aby je mohl uživatel okamžitě využívat. Pokud nemáte nástrojovou lišti zobrazenu, klikněne na nabídku „Zobrazení“ > „Pruhy nástrojů“ > „Zobrazit pruhy nástrojů“.
Lišta Adobe Readeru 8
Jednotlivé lišty lze využívat až po otevření souboru. Ve výchozím zobrazení to jsou: Na tyto lišty můžete libovolně přidávat další položky pro práci s dokumentem - stačí kliknou pravým tlačítkem myši na lištu a vybrat ze seznamu nabízených položek, kterou chcete přidat či skrýt.
Jestliže chcete tyto lišty navrátit do původního stavu, klikněne na nabídku „Zobrazení“ > „Pruhy nástrojů“ > „Obnovit pruhy nástrojů“.
Otevření souboru
Soubor můžete otevřít dvěma způsoby: Otevřením souboru se zpřístupní všechny nástrojové lišty pro práci se souborem a v oblasti pro dokument se na levé straně zobrazí nástroje pro upřesnění zobrazení dokumentu - stránky, vrstvy, nápověda, přílohy a poznámky.
Aktivní nástroje
Práce s dokumentem
Po otevření souboru se kurzor v oblasti dokumentu změní na nástroj „Ručička“, který slouží pro posun dokumentu.
Nástroj „Ručička“
Tento nástroj funguje pouze pokud je dokument přiblížen. S „Ručičkou“ se dokument kliknutím levým tlačítekm myši uchopí a táhnutím myši se za stálého držení stisknutého tlačítka přesune. Uvolněním tlačítka „Ručička“ dokument pustí.

Další nástroje můžete vybrat klinutím pravým tlačítkem myši na dokument, čímž vyvoláte místní nabídku. Na výběr máte ze tří možností:
  1. Nástroj pro výběr - umožní označit text v dokumentu
  2. Nástroj ručička - pro posun dokumentu
  3. Ráměček zvětšení - pro určení výřezu k přiblížení
Tyto nástroje můžete také přidat do lišty „Vybírání a zvětšení“.
Přiblížení a oddálení
Přiblížení a oddálení dokumentu provedete následujícími způsoby:
Nastavení měřítka zobrazení
  1. Skrze nástrojovou lištu „Vybírání a zvětšení“ můžete použít nástroje „Zvětšit zobrazení“ (plus v modrém kruhu) a „Zmenšit zobrazení“ (mínus v modrém kruhu)
  2. Zadáním měřítka v liště „Vybírání a zvětšení“ a potvrzením klávesou Enter
  3. Zobrazením seznamu měřítek (kliknutím na šipku vedle textového pole měřítko) a vybráním některého z přednastavných
  4. Nástrojem „Rámeček zvětšení“ můžete kliknutím a tažením vybrat a zvětšit oblast, kterou chcete přiblížit.
  5. Stisknutím klávesy CTRL a skrolováním kolečkem myši
Přiblížený dokument můžete posunovat nástrojem „Ručička“ nebo postrannímy táhly.
Vyhledávání
Důležité: Při vyhledávání se vyhýbejte diakritice, neboť ji program nemusí rozpoznat!
K vyhledávání můžete využít dvě možnosti.
Tou nejrychlejší je využití lišty „Hledat“, do jejíhož textového pole zadáte hledaný text a potvrdíte klávesou Enter. Program pak označí první výskyt vámi zadaného textu. Vedle tohoto textového pole, jsou další ovládací prvky „Hledat předcházející“ a „Hledat další“.
Lišta Hledání
Těmito prvky dáte programu pokyn, aby hledal předcházející / následující výskyt textu a označil jej.

Druhou možností je využití vyhledávacího dialogu. Zobrazíte jej kliknutím pravým tlačítkem myši na dokument a poté kliknutím na položku „Prohledat“.
Okno Hledání s rozšířenými možnostmi
V tomto dialogu můžete rozšířit hledání na více souborů v jedné složce. Více možností se zobrazí po kliknutí na „Použít rozšířené volby hledání“ ve spodní části dialogu. Zjednodušení dialogu provedete kliknutím na „Použít základní volby hledání“. Pro vyhledání textu klikněte na tlačítko „Hledat“. Program tentokrát vyhledá všechny výskyty textu a zobrazí je v seznamu.
Okno Hledání s rozšířenými možnostmi
Kliknutím na výsledek se v dokumentu zvýrazní slovo (nebo slovní spojení), které hledaný řetězec obsahuje.
Práce s vrstvami
Soubory PDF mohou být rozděleny do vrstev. V každe vrstvě jsou uložena jiná grafikcá data, která je možno skrýt a zpětně zobrazit. Lze tak zobrazit ve výkresu pouze jednu vrstvu, třeba s půdorysy objektů a vše ostatní skrýt (například rozvodné sítě, komunikace, plochy, kóty apod.).

Nastavení zobrazení vrstev se vztahuje vždy jen na právě zobrazený dokument. Jejich seznam zobrazíte kliknutím na na ikonu Vrstvy.
Ikona seznamu vrstem
Zobrazí se panel se seznamem všech vrstev pro právě zobrazený dokument. Pokud je v seznamu u položky zobrazena složka, obsahuje tato vrstva další vrstvy. Zobrazíte je kliknutím na plus ve čtverci --> plus se změní na mínus a rozbalí se seznam vnitřních vrstev. Skrytí rodičovské vrstvy automaticky skryje všechny její vnitřní vrstvy.

Stav zobrazení vrstvy je znázorněn otevřeným okem (vrstvu je vidět) nebo prázdnou kolonkou (vrstvu není vidět). Skrytím rodičovské vrstvy zašednou všechny ikony zobrazených vnitřních vrstev.
Seznam vrstev
GEOS Opava